BLOG

by Mustafa Yöntem

Ödem

ÖDEM NEDIR ve HANGI SARTLARDA OLUSUR ?

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle genellikle bacak, ayak, kollar ve ellerde şişlik ortaya çıkması ile karakterize bir sağlık sorunudur. Küçük bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir. İlaçlar, hamilelik, enfeksiyonlar ve diğer birçok tıbbi problem ödeme neden olabilir. Küçük kan damarlarından çevre dokulara sıvı sızdığında ortaya çıkar. Bu ekstra sıvı birikerek dokuların şişmesine neden olur. Ödem vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir, ancak en yoğun olduğu ve hissedildiği bölge eller ,ayaklar ve karın karın bölgesi şişkinliğidir.


Ödem sağlık probleminden kaynaklı oluştuğu gibi, yenip içilen besinlerden, bazı kullanılan ilaçlardan kaynaklı ve farklı sebeplerden oluşabilir.
• Beslenmeden kaynaklı ödeme, aşırı tuz, düşük su tüketimi, hamur işi ve şekerli besinler ,turşu, aşırı salçalı yemekler neden olmaktadır .
• Bazı ilaç kullanımı da aynı şekilde ödem yapmaktadır,kortizon kullanımı, antibiyotik, anti-histaminik alerji ilaçları, ağrı kesiciler ,hormon ilaçları da vücutta ödem tutar.
• Tüm bunların yanında bayanların regl dönemi öncesi ve sonrasında da ödem ve şişkinlik oluşmaktadır.
• Kontipasyon olarak adlandırılan kabızlık durumunda da vücutta ödem oluşmaktadır.
• Bazı bireyler diyette,vücudunuj ödem tuttugunu söylerek, daha fazla içmeyip ödeminin artmamasını istediğini söyler ,ancak yanlıs düşünülmektedir, vücuda ne kadar düzenli su girer ise , o ladar düzenli su atımı,ödem atımı oluşmaktadır.


Diyetisyen ve Yasam Koçu Mustafa Yöntem