BLOG

by Mustafa Yöntem

Karpuz Kilo Aldırı mı

Karpuz Diyeti, Karpuz Kilo Aldırır mı ?

Yaz mevsimi meyvesi olan karpuz bu zamanlarda yavaştan evlerimize girmeye başlamıştır.Karpuz içerdiği vitaminler sayesinde vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Karpuz da bulunan Laykopen maddesi, vücudu kansere karşı koruyan çok kuvvetli bir antioksidan içermektedir. Bu laykopen doku ve organlara tutunarak zararlı maddelere karşı koruyucu siper görevi görmektedir.Karpuz yüksek miktarda su içerdiği için vücuttan atık maddelerin düzenli atılmasını sağlar.Kapuzun vücut sindirim ve hazmıde kolaydır.Vücutta temizleyici görev görmektedir.


Gördüğümüz üzere karpuzun faydaları saymakla bitmez, ancak bu faydayı zarara çevirmemek gerekir. Yerinde ve gerekli miktarda yemek gerekir.Nasıl olsa su ne olacak diyerek oturunca yarım kapuzu yemek vücuda fayda sı değil zararı olacaktır.Karpuzun evet çoğunluğu sudur ancak içerisinde şeker de unutulmamalıdır.Şeker hastaları karpuzu çok tüketirse şekerlerini yükselmesine sebep olur, aynı şekilde kilo vermek isteyen bireylerinde dikkat etmesi gerekir araöğünde 1 porsiyon meyve olarak 2 avuç içi büyüklüğünden fazla tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketiminde şeker oranı yüksek olduğu için iştah açaçcak, kilo vermenizi engelleyecektir.


Ne kadar karpuz yiyebiliriz sorusuna, yukarıda da yazmış olduğumuz gibi araöğünlerde her bireyin kendi avucu büyüklüğünde 2 dilim alabilir, ana öğün olarakta 3 dilim karpuz + 1 dilim peynir + 2 dilim esmer ekmek gibi bir menü oluşturulabilir.


Yaz aylarının vazgeçilmezi olan , geleneksel hale gelmiş KARPUZ DİYETİ vardır.Bunu sürekli şekilde bireyler yaz başlarında yaparlar gün boyu karpuz yerler, başka bir şey tüketmezler.Ancak bunun ne mantığı vardır nede mucizevi bir değeri vardır.Tek başına hiçbir besin mucizevi olmadığı gibi karpuz da değildir. Sabah kahvaltıya karpuzla başlayıp akşama kadar karpuz yiyerek 1 haftada 5 kg verdiğini söyleyen çevremizde insanlar vardır ama o verdiği kiloyu geri ne kadar çabuk sürede almışlar onuda sormak gerekir, burada o verilen kilo karpuzun mucizevi durumunda dolayı değil, birey aç kaldığı içindir.


Her zaman söyledğimiz karpuzu,hurmayı proteini tek tip beslenmeyi mucizevi besin bitki aramyı bırakın,sağlıklı şekilde kontrollü olarak diyetinizi yapın,suyunuzu için sporunuzu yapın vücudu yıkmak yerine onu yapın …


Diyetisyen Mustafa Yöntem