BLOG

by Mustafa Yöntem

Diyette Dondurma

Dondurma, Diyette Tüketilebilir mi ?

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma sıcak havalar da bir serinletici besin olarak 7’den 70’e tüm yaş grubunun sevdiği bir besindir.Eskiden dondurma yazın tüketilir gibi bi yargı söz konusuydu ancak şimdi yaz kış tüketilebilin bir tatlı haline geldi.Bundan dolayı dondurma bir sektör haline gelmiş olup , birçok farklı markanın üretim alanına girmiştir.Tabiki bu durumun olumlu ve olumsuz yönleride çok fazladır. Bunlardan ilki dondurma çeşidi arttıkça içerisine giren maddelerde tehlike artmaktadır, çeşitliği artırmak için farklı farklı tatlar yaratmak için dondurma amacından uzaklaşıp masum bir tatlı durumundan çıkıp kalori patlaması yaşamaktadır.


Dışı çikolata kaplı içi krema olanlar, içerisinde meyve konsatresi olup tamamen buz şeklinde olanlar , külahının kalorisi çok yüksek üzerinde doğru dürüst dondurma olmayan gibi birçok alternatif üretilmektedir. Bu da herkesin ilgisini çekmekte ve dondurma masum bir tatlıdır mantığıyla günde 2-3 defa yenmektedir, ancak hazır ambalajlı olarak tüketilmekte olan dondurmalar dışı güzeldir çünkü çikolatadır, gülahı güzeldir çünkü onun da içinde çikolata vardır,üzerinde gördüğümüz veya içinde gördüğümüz kısmıda kremasıdır.


Gerçek dondurma süt,salep ve şekerden oluşmaktadır ve biz bunu sütlü tatlılar grubuna dahil ederiz.içerisine gerçek meyve konulabilir, buda meyveli dondurma olacaktır, ama meyveli dondurma olduğunu göstermek ve tadını artırmak için içerisine yoğun şeker ve diğer katkı maddeleriye kalorsiide artmaktadır.


Diyet yapan bir bireyin Hazır paketli dondurmaları haftada en fazla 1 defaya mahsus tüketmesi, çocukların ise haftada en fazla 2 defa tüketmesi uygundur. Dövme sadece süt,salep ve şekerden yapılmış dondurmaları ise 2 top olarak yani yarım porsiyon şeklinde haftada 2-3 defa araöğün olarak tüketebilir,tatlı ihtiyacınızı yok edebilirsiniz. Sade sütlü dondurmanın kalorisi diğer kakaolu,karamelli gibi çeşitlerine göre kalorisi daha düşüktür.üzerine eklenen çikolata sosu veya fıstık,fındıkta kalorisi artırmaktadır.Gözdeen kaçan en büyük yanlış külahıdır.çok fazla göze görünmez ancak 1 dilim ekmeğe eşdeğer gelmektedir.Hele ki şimdi külahlarda çeşitlenmeye ve farklı karısıml ve şekillerle karşımıza çıkmaya başladı bunların kalorisi daha da yüksektir, külahını çok fazla yememeye özen gösteriniz ..


Diyetisyen Mustafa Yöntem