BLOG

by Mustafa Yöntem

Çörek Otu Zayıflama

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı ?

Çörek otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Latince Nigella Sative olarak isimlendirilen çörek otunun tedavi ettiği hastalıkları ve insan sağlığına olan faydaları çoktur.Çörek otunu bu kadar değerli kılan şey, tabii ki içerdiği vitamin ve minerallerdir. Vitamin olarak A, H, C, B1, B2 ve B6 içerir. Mineral olarak ise; selenyum, çinko, magnezyum içeren çörek otunun içerdiği en önemli bileşim ise thymol türevidir.


Thymoquinone, çörek otunun önemli bir bileşeni olarak, birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar.


Çörekotu yağının faydalarına gelince birçok rahatsızlığa çözüm olmaktadır, bunların başında astım hastalığı gelmektedir. Bunun yanında yüksek tansiyona , sedef hastalığına, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.


Ancak bu hastalıklara iyi geliyor diyerek, çok sağlıklı olduğunu düşünerek kaşık kaşık çörekotu yağı tüketmek doğru değildir, kullanım şekli sabah aç karna 1 tatlı kaşığını 1 bardak ılık su ile tüketilmelidir, daha fazlası zararlıdır. Herhangi farklı hastalığı olan kesinlikle doktoruna sormadan kullanmamalıdır, özellikle hamile bayanlar bu yağı kullanmamalıdır.


Piyasada en çok kullanılan noktaya gelince, zayıflattığı durumudur. Ne yazık ki böyle hiçbir bitki madde olmadığı gibi çörekotu yağının da yalnız başına böyle bir etkisi yoktur. Danışanlarımız komşusunun hiçbir diyet yapmadan 3 ayda çörekotuyla 10 kg verdiğini söylemekte ve ona inanmaktadır. Kesinlikle böyle bir etkisi yoktur, orada ki psikoloji, ben çörekotu yağı kullanıyorum biraz da yeme içmeme dikkat edeyim mantığıyla ortaya çıkmış,verilmiş bir kilodur. Burada şu da unutulmamalıdır ki ne kadar sağlıklı olursa olsun sonuçta buda bir yağdır. Zayıflamaya katkısı sadece yüzde 5’tir. Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır, çok büyük etki yaratmamakla beraber az da olsa iştah baskılar, zayıflamada tek etkisi budur. Biz çörekotu yağını herhangi rahatsızlığı olmayan ve diyet yapan bireylerde kabızlık gibi bir problemi varsa bunun için kullanırız, sizde çörekotu yağını daha bilinçli şekilde eğer vücudunuz için gerekiyorsa uzmanınıza danışarak kullanın, ama zayıflamak için bu ve buna benzer bitkilerden kullanmayınız, sağlıklı şekilde diyetinizi yapın, suyunuzu içip ve sporunuzu yapınız ..


Diyetisyen Mustafa Yöntem