BLOG

by Mustafa Yöntem

Diyette Ekmek Yemek

Diyette Ekmek Yenmeli mi ?

Sizde biliyorsunuz toplumda ekmeğe karşı büyük bir ön yargı oluşmuş, kilo almak korkusuna evlere ekmek girmemekte,yiyenlere de suç işliyormuş gözüyle bakılmaktadır. Ekmeğin çok zararlı bir besin olduğu, onu yediğimiz için kilo aldığımız düşünülmektedir.Onu bırakınca her şeyin çözüleceği,kiloyu vereceğimiz akla gelir ama ne yazık ki öyle değildir.


Ekmek sanıldığı kadar zararlı bir besin değildir.Belki de miktarını aşmadıktan sona en sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Diyet yapmaya,kilo vermeye karar veren birisi ilk başta ekmeği hayatından çıkarır, ama sürekli şekilde pilav kaşıkladığını,sadece yemek kaşıkladığını ağzına ekmek değdirmediğini söyler, ancak bir türlü kilo veremediğini söyler.Burada yapılan en büyük yanlış ekmeğin hayattan çıkarılmaya çalısılmasıdır. Ekmek yemeyip pilav kaşıkladığımızda, zaten 2-3 kaşık pilav demek 1 dilim ekmek yapar, 1 tabak pilav yediğimzide 1 bütün ekmek yemiş oluruz ancak doygunluk hissi vermediği için az yemişiz gibi gelir, aynı şekilde hiç ekmek yemeyip , yemek kaşıkladığımızda, yemeğin içinde yağ olduğu için o daha da tehlikelidir. Ancak biz burada ekmeği kesmek yerine yemeğin yanında 2 dilim ekmek yersek bu bize doygunluk hiss verir ve yemeği az yememize sebep olur.


Ekmeği seçerken dikkat etmemiz gereken nokta, ekmeğin türüdür. Şu an piyasada birçok çeşit ekmek bulunmaktadır, kepekli,yarı kepekli, tam buğday,tam tahıl,çavdar ekmeği, patates ekmeği, mısır ekmeği, Karadeniz ekmeği ve daha birçok çeşitleri vardır. Burada bizim tercih edeceğimiz ekmek tam buğday unundan yapılmış doğal ekmek olmalıdır.Bunun yanında çavdar ekmeği,tam tahıllı ekmekte tüketilebilir.Ancak patates ekmeği,beyaz undan yapılmış ekmeklerden tercih etmemeliyiz.


Yanlış bilinen noktalardan bir tanesi de , ekmek ne kadar rengi kara ise o kdar kepekli o kadar sağlıklı olduğudur. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Bunu bilen bazı fırınlar hamurun içine toz kakao koymaktadırlar ve bu şekilde ekmeğin rengini koyulaştırıp , yoğun kepekli olduğu öne sürülmektedir. Böyle bir durum söz konusu değildir, ekmeğin rengine bakmaksızın tercih edilmedir.


Hayatınızdan kesinlikle ekmeği çıkarmaynız, ekmeği çıkarmak yerine pilavı yok ediniz, meyveyi azaltınız ama 1 dilim de olsa ekmeği tüketiniz, bağırsaklarınız sağlığı için ekmeği tüketiniz …


Diyetisyen Mustafa Yöntem